Název firmy zamítnut! Co teď? Jak vzniklo Layno Tour.
30.08.2022 | O Laynu

Zamítnutí registrace názvu firmy se v Česku nestává často, když už ale k němu dojde, je to nepříjemné. Stoupají náklady a prodlužuje se čas na novou registraci.

S názvem měla ze začátku problém i firma LAYNO Tour.

Jak vybrat jméno pro svoji firmu?

Začínající firmy často řeší v začátcích nejen samotnou podobu a strukturu firmy, ale také její název.

Někdy se ale může stát, že vymyslíte skvělé neotřelé jméno, ale soud ho zamítne. Podle právníka ze Zalozfirmu.cz Petra Čížka činí tento podíl problematických registrací v Česku z celkového počtu jen zhruba půl procenta.

Když se to stane, je to ale samozřejmě nepříjemné, protože to zvedá náklady a čas na novou registraci.

“Soud se navíc mnohdy jednorázově odchýlí od standardní praxe, kterou předtím používal. Škoda že neexistuje podobná věc jako v jiných zemích (např. Slovensko), kde se předem dotážete na soudě na název firmy a dostanete závaznou rezervaci, pokud je název v pořádku,” myslí si Čížek.

Zároveň dodává, že oficiální termín je “zamítnutí registrace” (např. pro klamavost názvu). “I tento postup je sám o sobě podle mého nesprávný, správně mají upozornit na chybu a vyzvat k nápravě, v praxi však rovnou zamítají bez předchozího upozornění,” doplňuje.

Z Facebookové skupiny na cestovní kancelář

Se zamítnutou registrací měl zkušenost například Jan Vimmer, kterého napadlo založit cestovní kancelář pro mladé na základě osobní zkušenosti s levným cestováním.

“Vždy jsem našel nějakou levnou letenku (např. do Norska za 26 Kč zpáteční) a hledal někoho, kdo by se ke mně přidal a jel se mnou. Lidí přibývalo, a tak jsem založil skupinu na sociální síti Facebook, kde jsem dával nabídky různých cest. Potřeboval jsem to nějak nazvat. V tu chvíli jsem nad tím nějak extra nepřemýšlel, prostě něco vtipného, co by se dalo lehce zapamatovat. A přece jen šlo hlavně o mladé, komu byly zájezdy určené, tak proč nejít i trochu za hranu. No a vzniklo “hovno tour”. Zájemců o cestování s “hovnem” přibývalo, tak jsme se rozhodli založit oficiální cestovní kancelář,” popisuje zrod nápadu Vimmer.

Nyní je naše cestovka zaměřena trochu jiným směrem, než na levné letenky. Je to stále hlavně pro mladší lidi, ale z toho “levnějšího” jsme přešli na jedinečnost, poznávání, nezapomenutelné zážitky a hlavně zábavu.

S námi totiž zažiješ věci, které ti moc jiných cestovních kanceláří nenabídne. Půjdeš do toho na další zájezd s námi?

Cestovní kancelář Hovno Tour neprojde

Každopádně, zpátky k tématu, proč se tedy teď nejmenujeme Hovno? Říkáte si, že by to byl supr název pro cestovní kancelář, že? No to jsme si mysleli taky. Bohužel, jak jsme se dozvěděli, úřady by nesouhlasili. 

Při konzultaci s notářkou mi bylo sděleno, že název Hovno Tour s největší pravděpodobností neprojde u rejstříkového soudu, který by měl na starost zápis naší společnosti do obchodního rejstříku, z důvodu, že se jedná o hanlivý název firmy

Název firmy Lejno Tour? Zkusit to můžeme, ale je to risk

Přišli tedy s méně hanlivou variantou “LEJNO Tour”.

“U té by prý pravděpodobnost, že projde rejstříkovým soudem, byla větší, ale stále by prý byla hrozba zamítnutí velká. Záleží údajně na tom, který úředník by tuto žádost dostal na stůl. V případě, že rejstříkový soud žádost o zapsání do obchodního rejstříku zamítne, propadá poplatek ve výši 6000 korun a při žádosti s novým obchodním názvem se musí platit znovu. Z toho důvodu, ale také z důvodu, že jsme na zapsání společnosti celkem spěchali, jsme transformovali název firmy ještě jednou,” říká Jan.

Nakonec došli k názvu LAYNO Tour. “Název tak dostal trochu anglický nádech (LAY-NO, v anglickém jazyce znamená “žádné ležení”) a mladí jej stejně čtou jako lejno. Starší lidé jako lajno, takže nemají pocit, že je to něco hanlivého, a všichni jsou spokojeni,” dodává s úsměvem.

Tento název firmy již soudem bez problémů prošel. 

A tak si dnes můžete objednat a zažít nezapomenutelné zážitky s Layno Tour.